05-827 Grodzisk Mazowiecki

Czy warto prowadzić księgowość samemu?

Samodzielne prowadzenie księgowości jest o wiele tańsze, dlatego dla niektórych przedsiębiorców może być kuszącą i atrakcyjną opcją. Choć oszczędność pieniędzy jest bezsprzeczna, warto zastanowić się nad wadami takiego rozwiązania. Może się okazać, że przewyższają ewentualne korzyści. Jak wygląda to w praktyce?

Samodzielna księgowość a strata czasu

Samodzielne prowadzenie księgowości wymaga poświęcenia wielu godzin, zwłaszcza, jeśli nieszczególnie odnajdujemy się w tym temacie lub dopiero zaczynamy swoją przygodę z działalnością gospodarczą. Musimy najpierw poznać wszystkie przepisy i normy prawne, a następnie nauczyć się wypełniać, kompletować i prowadzić dokumentację.

Podejmowane czynności zależą jednak od wielu czynników, takich jak data założenia działalności, wiek własny, rodzaj działalności i inne. Nawet jeśli potrafimy już samodzielnie wypełniać i prowadzić dokumentację, musimy poświęcić na to prywatny czas.

Aspekt prawny

Prowadząc samodzielnie księgowość należy mieć na uwadze, że wszelkie błędy czy niedopełnienia formalności będą wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Państwo polskie niezwykle surowo kara osoby, które wykazują błędy w sprawozdaniach finansowych. Samodzielna księgowość może więc spowodować więcej problemów niż korzyści.

Natomiast powierzając ją profesjonalistom, czyli doświadczonym księgowym, mamy gwarancję rzetelnego prowadzenia dokumentacji, zgodnie z aktualnymi przepisami i normami prawnymi. Jesteśmy pewni, że sposoby rozliczenia będą indywidualnie dobrane do potrzeb naszej firmy. W księgowości istnieje wiele korzystnych finansowo rozwiązań, znanych głównie doświadczonym księgowym.

Korzystanie z profesjonalnej rachunkowości – podsumowanie

Powierzając prowadzenie księgowości profesjonalistom otrzymujemy gwarancję, że wszystkie formalności będą dopełnione terminowo i dokładnie. Nie musimy przejmować się rachunkowością, ponieważ doświadczeni księgowi wykonują ją za nas. My możemy natomiast skupić się na tym, co potrafimy najlepiej – na prowadzeniu działalności gospodarczej, promowaniu firmy, dbaniu o klientów i zwiększaniu sprzedaży produktów czy usług. Takie rozwiązanie będzie miało długofalowe, pozytywne korzyści, które z pewnością odczujemy.