05-827 Grodzisk Mazowiecki

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy należy do zawodów zaufania publicznego. Powinien cechować się dużą wiedzą, doświadczeniem oraz odpowiednim wykształceniem, dzięki czemu mamy pewność otrzymania realnej pomocy. Czym dokładnie zajmuje się doradca podatkowy i kiedy warto skorzystać z jego usług? Podpowiadamy.

Kim jest doradca podatkowy?

Doradcą podatkowym może zostać osoba posiadająca wyższe wykształcenie i odpowiedni tytuł. Wykonuje zawód w pewnym sensie niezależny, a podczas swoich decyzji podlega jedynie przepisom prawa i zasadom etyki doradców podatkowych. Taki specjalista powinien charakteryzować się szerokimi zainteresowaniami, ponieważ wykonuje profesję wymagającą interdyscyplinarnego łączenia wiedzy prawniczej z księgową czy finansową.

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Ogólnie mówiąc, doradca podatkowy zajmuje się doradztwem w kwestiach prawa podatkowego. Wyjaśniają bardziej dokładnie:

  • udziela porad i opinii dotyczących obowiązku podatkowego, zarówno podatnikom, jak i płatnikom
  • wyjaśnia zagadnienia związane z prawem podatkowym
  • przygotowuje deklaracje i zeznania o charakterze podatkowym
  • prowadzi księgi podatkowe i wszelkie inne ewidencje służące do celów podatkowych
  • pełni funkcję reprezentanta lub pełnomocnika podatników, płatników lub inkasentów przed organami państwowymi
  • przeprowadza przeglądy podatkowe

Jest ogromnym wsparciem zarówno dla osób prywatnych, jak i firm czy przedsiębiorstw. Zakres jego obowiązków obejmuje niezwykle wiele obszarów tematycznych i wymaga specjalistycznej wiedzy.

Kiedy udać się do doradcy podatkowego?

Skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli posiadamy jakiekolwiek wątpliwości lub mamy problemy w kwestii prawa podatkowego. Bez względu na to czy jesteśmy płatnikiem czy podatnikiem. Zatrudnienie doradcy podatkowego jest również dobrą opcją w przypadku większych firm, które dbają o bezpieczeństwo swoich finansów.