05-827 Grodzisk Mazowiecki

Jednoosobowa działalność gospodarcza a księgowość

Jednoosobowe działalności gospodarcze zazwyczaj prowadzą tzw. małą księgowość, czyli jej uproszczoną formę. Mogą podjąć się tego zadania na własną rękę lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Należy pamiętać, że mimo ułatwień w prowadzeniu takiej księgowości wciąż należy posiadać dużą wiedzę branżową oraz dysponować czasem. Dlatego większość przedsiębiorców decyduje się na pomoc specjalistów.

Na czym polega mała księgowość?

Jednoosobowa działalność gospodarcza prowadząca uproszczoną formę księgowości rozlicza się na podstawie KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów) lub ryczałtu. KPiR wymaga posiadania faktur i rachunków księgujących sprzedaż i firmowe wydatki. Z kolei ryczałt ewidencjonowany odnosi się do księgowania wszystkich przychodów firmy. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie opłacają podatki od przychodu, bez możliwości jego zmniejszania o koszty uzyskania. Należy także pamiętać o limitach przychodu, dla których przysługuje ta forma rozliczeń.

Dodatkowo jednoosobowe działalności gospodarcze muszą prowadzić m.in.:

  • ewidencję VAT (gdy są czynnym płatnikiem VAT);
  • ewidencję wyposażenia;
  • ewidencję środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych;
  • ewidencję przebiegu pojazdu.

Wszystko zależy od rodzaju i charakteru prowadzonej działalności, a także używanych do jej prowadzenia przedmiotów czy urządzeń. 

Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość?

Samodzielne prowadzenie księgowości dla swojej firmy wymaga znajomości aktualnych przepisów i biegłości w rachunkach. Regularnie należy poświęcać prywatny czas na rozliczenia i sprawdzanie poprawności dokumentów. Przedsiębiorca musi wówczas na własną rękę sporządzać umowy, rozliczać PIT, wyliczać wysokość podatku za dany miesiąc oraz reprezentować firmę przed organami państwowymi.

Zatrudniając biuro rachunkowe oszczędzamy sporą ilość czasu, którą możemy poświęcić rozwojowi firmy lub własnemu odpoczynkowi. Nie martwimy się o ewentualne błędy i konfliktu z instytucjami państwowymi – mamy pewność, że wszystkie dokumenty rozliczane i prowadzone są w prawidłowy sposób. To znaczne ułatwienie gwarantujące bezpieczeństwo firmy i komfort psychiczny.