05-827 Grodzisk Mazowiecki

Najważniejsze kwestie dotyczące zmian podatkowych w 2023r!

Nie od dziś wiadomo, że prawo podatkowe zmienia się w Polsce dosyć dynamicznie. Zachodzące zmiany na swojej skórze najbardziej odczuwają przedsiębiorcy, jednak rok 2023 niesie z sobą również kilka nowości dla osób fizycznych. Nad sensem i racjonalnością zmian pewnie można dyskutować – w obliczu turbulentnych warunków wewnętrznych i zewnętrznych rządzący starają się dopasować regulacje do zastanej rzeczywistości.

Dla części osób nowe regulacje z pewnością będą korzystne, dla innych niekoniecznie. Warto jednak być zaznajomionym z tematem, choćby na wypadek gdyby miała nas spotkać kontrola księgowa w Mazowieckim.

Oczywiście na bieżąco ze zmianami powinni być przede wszystkim księgowi, którzy zajmują się rozliczaniem społeczności. Nie zaszkodzi jednak by mieć pewien ogląd na to co nowego przyniósł nowy rok.

Kwota wolna od podatku i nowa skala podatkowa

Zmiany w kwocie wolnej od podatku i skali podatkowej zapowiedziano i wprowadzono już w 2022 roku. Regulacje będą obowiązywać również w 2023 roku. Zgodnie z nimi dochód nieprzekraczający 120 tysięcy złotych będzie obłożony 12-to procentowym podatkiem. Z kolei po przekroczeniu tej kwoty podatnik będzie zobligowany zapłacić 32 % podatku.

Kwota wolna od podatku to aktualnie aż 30 tysięcy złotych – podobnie jak w 2022 roku. Podatnicy będą też mieli możliwość zmniejszania zaliczek na poczet podatku dochodowego, jednak na kwotę nie większą niż 1/12. O wszystkim trzeba będzie poinformować Urząd Skarbowy. W przypadku gdyby spotkać nas miała kontrola księgowa warto mieć wszystko poukładane i zorganizowane w dokumentacji.

Będzie też możliwość złożenia oświadczenia zmniejszającego zaliczkę nawet trzem płatnikom. Warto jednak pamiętać, że konieczne będzie wycofanie lub modyfikacja oświadczenia jeśli zmianie miałyby ulec okoliczności wpływające na obliczenie podatku. Jest to sprawa, którą najlepiej powierzyć doświadczonej księgowej.

Koniec z uwzględnianiem długów i więcej dla OPP

Od 2023 roku 1.5% wysokości podatku zamiast dotychczasowego 1% mogą otrzymać od osób rozliczających się organizacje pożytku publicznego. Oznacza to, że będziemy mogli wesprzeć fundacje, kluby sportowe i inne organizacje wyższą kwotą.

W 2023 r. likwiduje się również obowiązek uwzględniania w zeznaniach podatkowych danych odnośnie wierzytelności i zobowiązań. Innymi słowy straty wynikające z transakcji handlowych nie będą miały wpływu na podstawę obliczenia należnego podatku.

To tylko część niuansów – warto obserwować sytuację gdyż jest dynamiczna. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, warto zlecić to zadanie księgowej, która z łatwością potrafi adaptować się do zawiłości prawa podatkowego.